Pływanie na brzuchu – kraul
Kraul to najczęściej spotykany styl pływacki na basenach, jednakże równie często jest on wykonywany źle.
Tutaj dowiesz się jakie ćwiczenia pomogą w jego doskonaleniu oraz jakich błędów unikać.
Najważniejsza jest pozycja na wodzie – to jak leżymy, jak wysoko mamy biodra oraz nogi istotnie wpływa na naszą prędkość. Im nogi są niżej, tym prędkość jest mniejsza, a zmęczenie jest znacząco większe. Podobnie jak w stylu grzbietowym, ułożenie stóp odgrywa równie ważną rolę. Podstawowym ćwiczeniem prawidłowej pracy stóp jest machanie nogami, siedząc na krawędzi basenu. Dzięki temu mamy pełen obraz tego jak ruszają się stopy. Możemy sprawdzić, czy są wyprostowane i obciągnięte bądź spięte i skierowane ku powierzchni wody. Taka pozycja daje nam również możliwość poprawienia występujących już na tym etapie błędów.
Pozycja pływaka na wodzie powinna być jak najbardziej opływowa. Starajmy się trzymać głowę położoną luźno. Płynąc w strzałce (trzymając deskę rękami i pracując nogami), trzeba się skupić na wysokiej pozycji bioder oraz na tym, aby nogi pracowały blisko tafli. Jeżeli będą pracować zbyt głęboko, będziemy płynąć wolniej.
Kolejnym etapem jest pływanie na boku. W tym zadaniu tułów jest obrócony, a głowa leży na ręce. Po opanowaniu tej pozycji, możemy dołożyć obrót tułowia tak, żeby zrobić wdech powietrza leżąc na boku, a wydech do wody w pozycji leżącej.
Skoordynowanie oddychania z pracą ręki jest rzeczą prymarną w kraulu. Jej niepoprawnie wykonane sprawi, iż już po jednej długości będziemy bardzo zmęczeni. Po skończonym ruchu ręki należy wykonać obrót tułowia i wziąć wdech; następnie – dołożyć w powietrzu rękę do deski.
„Dokładanka” to ważne ćwiczenie, które sprawi, że nasz kraul będzie już przypominał ten prawidłowy. Jedną ręką wykonujemy pociągnięcie w wodzie, następnie obracamy tułów biorąc wdech i dokładamy rękę do deski. Kolejno wykonujemy pociągniecie drugą ręką i wydech powietrza do wody. Na tym etapie pływamy z deską, stopniowo zamieniając ją na mniejszą i mały makaronik, aż do płynięcia „dokładanką” bez żadnego sprzętu.
Ostatnim etapem jest prawidłowe skoordynowanie pracy rąk. Chcemy, aby pracowały naprzemiennie.
Kraul to styl, który charakteryzuje się wdechem przypadającym na dwa machnięcia rąk. Jest to wersja prostsza, ponieważ nie wymaga aż tak dobrej kondycji. Kraul „na 3” polega na wzięciu jednego wdechu przypadającego na trzy ruchy rąk.
Do najczęstszych błędów w kraulu możemy zaliczyć:
- zbyt niską pozycję nóg i bioder ( tutaj rysunek dobrej pozycji na brzuchu)
- nieprawidłowe ułożenie stóp, spięte stopy
- brak chwytu wody: to sytuacja kiedy nasza dłoń nie jest prawidłowo ułożona, np. jest luźna, palce są szeroko, prowadzimy dłoń bokiem w wodzie.
- brak odepchnięcia od wody w końcowej fazie ruchu
- spiętą szyję
- zbyt szybkie wkładanie dłoni lub całego ramienia do wody
- zła lub brak koordynacji wdechu z ruchem ramion
- niepełny wydech powietrza do wody
- wydychanie zbyt szybko całego powietrza
Oto kilka wartościowych nagrań które pomogą Wam uniknąć błędów i podnieść poziom waszego pływania kraulem:
https://www.youtube.com/watch?v=bD93GpzoieA&t=1s